Prváci majú prvý adaptačný týždeň za sebou vďaka trpezlivým rodičom a pani učiteľkám.
1.trieda - adaptácia
- 26
"Rodičovské"
Vážení rodičia,
pozývame Vás na prvú triednu schôdzu,
ktorá sa bude konať
dňa 24.09.2024 (utorok) o 16:00hod.
v triede vášho dieťaťa.Ďakujeme za Vašu účasť.
Pani učiteľky
Zber elektrobatérií v Materskej škole Jána Kollára v Malackách
Materská škola Jána Kollára v Malackách sa už niekoľko rokov pravidelne zapája do významného ekologického projektu zberu elektrobatérií, ktorý je organizovaný v spolupráci s firmou Sewa. Tento projekt má za cieľ podporiť environmentálne povedomie u detí a ich rodín a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia.
O projekte
Firma Sewa, ktorá sa špecializuje na recykláciu elektroodpadu, poskytla materskej škole potrebné vybavenie a kontajnery na zber použitých batérií. Deti, rodičia a zamestnanci školy boli motivovaní, aby priniesli všetky použité batérie z domácnosti a odovzdali ich na recykláciu. Tento projekt nielenže pomáha znižovať množstvo nebezpečného odpadu, ale tiež učí deti dôležitému návyku recyklácie a zodpovednosti voči životnému prostrediu.
Odmena pre deti
Ako odmenu za ich usilovnú prácu a účasť v projekte sa deti mohli zúčastniť zábavného vystúpenia kúzelníka Ivana, ktorý ich potešil svojimi kúzlami a triky. Predstavenie bolo pre deti veľmi zábavné, o čom svedčia usmiate tváre detí.
Význam projektu
Zapojením sa do projektu zberu elektrobatérií, Materská škola Jána Kollára:
- Podporila ekologické vzdelávanie: Deti sa naučili o škodlivých účinkoch elektrobatérií na životné prostredie a o dôležitosti ich recyklácie.
- Zvýšila povedomie v komunite: Prostredníctvom rodičov a zamestnancov sa šírilo povedomie o recyklácii aj mimo školy.
- Prispela k ochrane životného prostredia: Zberom a recykláciou batérií sa znížilo riziko kontaminácie pôdy a vody nebezpečnými látkami.
Tento projekt je skvelým príkladom toho, ako môžu školy prispieť k ochrane životného prostredia a zároveň edukovať budúce generácie o dôležitosti udržateľného správania.
Natália Wascheková
Sokoliari v materskej škole
V našej materskej škole sa v stredu 5.6. konala fascinujúca ukážka dravcov, ktorá očarila deti aj pani učiteľky. Sokoliari zo združenie Falconarii nám predviedli majstrovský let niektorých dravcov, priblížili nám zaujímavosti zo života majestátneho sokola rároha, impozantného orla skalného, výnimočného orla stepného a okúzľujúcej plamienky driemavej.
Deti mali možnosť nielen pozorovať týchto nádherných vtákov, ale aj sa s nimi bližšie zoznámiť. Zvlášť šťastní boli, keď mohli pohladkať orla skalného a plamienku driemavú a porovnať ich jemné perie. Týmto spôsobom sa dozvedeli, že plamienka má také veľmi jemné a hebké perie preto, aby bola v noci, kedy loví, úplne nenápadná.
Okrem toho sa deti pokúsili zodpovedať aj ďalšie otázky týkajúce sa života dravcov. Spolu s sokoliarmi sa zamýšľali nad tým, ako tieto nádherné vtáky lovia, ako sa starajú o svoje mláďatá a aké sú ich ďalšie zaujímavé vlastnosti.
Na záver si deti ešte mohli zážitok z tejto nezabudnuteľnej udalosti zvečniť spoločnou fotografiou s nádherným orlom. Táto skvelá príležitosť nám umožnila nielen spoznať svet dravcov trochu bližšie, ale aj nám poskytla nezabudnuteľný zážitok plný dobrodružstva a poznania.
Natália Waschceková
Spolupráca s MsP Malacky
- 58
Do našej materskej školy zavítal pán policajt - preventista z Mestkej polície Malacky. Predškolákom porozprával o práci mestskej polície, aj o tom, ako by sa mali správať - napríklad čo by mali nosiť počas jazdy na bicykli a odpovedal na množstvo zvedavých otázok. Najväčším lákadlom pre deti bola možnosť nasadnúť do policajného auta a vyskúšať si policajnú výstroj. Ďakujeme MsP Malacky za prínosné dopoludnie.
Beh oslobodenia
V stredu 8.mája 2024 sa konal 52. ročník Behu oslobodenia – Memoriál Antona Puteka a zároveň 18. ročník Pohára Centra voľného času pod záštitou Komisie pre šport a mládež MsZ Malacky.
Našu budovu MŠ reprezentovali
v kategórii predškoláci - chlapci: Matteo Čas, Viktor Kupčuliak a Oliver Novota,
v kategórií predškoláci - dievčatá: Nela Havlíková, Nina Havlíková, Tereza Jagelková a Tamia Ondrovičová.
Prví traja v každej kategórii získali medailu a diplom. Aj našim predškoláčkam sa podarilo získať medailu - na 2.mieste sa umiestnila Nela Havlíková a na 3.mieste Nina Havlíková.
Víťazkám gratulujeme a všetkým zúčastneným deťom srdečne ďakujeme za reprezentáciu.
ARAKOVO
- 35
V stredu 13.3. 2024 sme mali v našej MŠ nezvyčajnú návštevu.
Koho? Papagáje.
Nielenže sme ich videli na vlastné oči, ale dozvedeli sme sa o starostlivosti o nich, čo všetko dokážu, ale najmä sme si ich mohli pohladkať, nakŕmiť.
Ale to Vám už všetko deti určite doma zreferovali. :)
Technická škôlka
- 28
Ako iste viete, naša MŠ je zapojená do projektu technická škôlka.
Deti 6.triedy sa oboznamujú s bezpečnosťou pri práci s pracovnými nástrojmi, rozvíjajú si technické myslenie a zručnosti,osvojujú si základné pracovné návyky. Pri stavbách z rôznych stavebníc riešia stabilitu a využívajú fantáziu.
Október - mesiac úcty k starším
Pri príležitosti mesiaca október, ktorý je venovaný Úcte starším, navštívili deti zo 6.triedy EP Jána Kollára Dom sociálnych služieb v Malackách. Svojím prednesom básní, spevom piesní a divadelnou dramatizáciou zvlhčili oči stareniek a starčekov. Tí sa im na oplátku odvďačili milým pohľadom, potleskom a vlastnoručne vyrobeným darčekom.
37
Zdravý chrbát a zdravé nohy
Do fotogalérie bol pridaný nový album Zdravý chrbát a zdravé nohy.
Šiestaci už vedia, že cvičiť sa oplatí, nielenže je to veľká zábava, ale robia veľa aj pre svoje zdravie. Cviky sú sprevádzané motivačnými básničkami.
Matematika môže deti aj baviť....
Pani učiteľky predškolských tried ešte na konci minulého školského roku úspešne absolvovali školenie Základný kurz Hejného metódy pre MŠ a od septembra svoje poznatky z tohto školenia začali prakticky uplatňovať pri oboznamovaní detí so základnými matematickými pojmami.
Nezisková organizácia Indícia, garant školenia, na svojej internetovej stránke uvádza:“ Hejného metóda vyučovania matematiky je založená na rešpektovaní základných princípov, ktoré geniálne skladá do uceleného konceptu tak, aby dieťa objavovalo matematiku samo a s radosťou. Hejného metóda sa radí medzi tzv. konštruktivistické prístupy k vyučovaniu, ktoré sa v rôznych obmenách používajú aj v zahraničí. Ich podstatou je, že matematické pojmy, vzťahy a postupy si žiaci odhaľujú (konštruujú) sami.“
Pani učiteľky si zo školenia priniesli mnoho podnetných námetov, akým spôsobom deťom priblížiť základné matematické pojmy - číslo, počet, priestorové a rovinné útvary, orientáciu v priestore, základy logiky... Najťažšie však asi bolo prijať základnú myšlienku Hejného metódy a to, že učiteľ nie je jediný nositeľ pravdy a správneho výsledku, ale deti na riešenie problémov majú prichádzať samy. Chyba je podľa tejto metódy na to, aby sa s ňou pracovalo, nie od toho, aby za ňu deti dostávali zlé známky alebo u nás v materskej škole si vypočuli častú vetu „to nie je správne, nemáš pravdu“. Učiteľka nie je na to, aby deťom ukázala vzorový príklad a potom od nich očakávala vyriešenie podobného príkladu. Každé dieťa má na riešenie príkladu prísť samé, výsledky sa potom porovnávajú nahlas v triede a správny výsledok je ten, na ktorom sa zhodnú všetci. Môže sa stať, že sa celá trieda zhodne na nesprávnom výsledku, ale učiteľka im to nevyvracia. Deti naň prídu neskôr – napríklad na druhý deň, alebo aj neskôr, keď im je daný iný príklad.
Vyučovanie matematiky podľa Hejného metódy prebieha v rôznych prepracovaných prostrediach. Naše deti sa s nimi postupne zoznamujú a podľa ich reakcií môžeme potvrdiť, že tvorcovia Hejného metódy majú svoje metodiky dobre prepracované, pre deti sú veľmi atraktívne..
Ak máte záujem sa o tomto prístupe k vyučovaniu matematiky dozvedieť viac, na stránke https://www.indicia.sk/aktualne-skolenia/hejneho-metoda sa dočítate o zásadách a princípoch Hejného metódy. Nájdete tam aj rôzne odporúčania a metodiky pre rodičov.
Pohybová príprava detí
Pohybová aktivita je nevyhnutný predpoklad pre zdravý vývoj detí a je nielen skvelým prostriedok ako podporiť zdravie deti, ale aj najlepší začiatok ich športovej kariéry. V našej materskej škole preto už dlhodobo využívame blízkosť Športovej haly Malina a aj tento rok realizujeme s deťmi predškolských tried Pohybovú prípravu.
Naším cieľom je rozvíjať pohybové schopnosti detí primerane ich veku a vytvoriť trvalý záujem o športové aktivity, rozvíjať kladný postoj k pohybu ako nenahraditeľnej súčasti zdravého životného štýlu, vytvárať správne a trvalé pohybové návyky. Nie je nič lepšie, ako deťom dopriať krátkodobé intenzívne a pestré pohybové zaťaženie. Všestrannosť cvičenia sa odráža v používaní prvkov z atletiky, gymnastiky a loptových hier.
Emocionálna výchova v materskej škole
Deti 6. triedy úprimne ďakujú oteckovi Paťka Kožucha za pomoc pri výrobe semafora emócií. Deti sa pomocou neho učia identifikovať a následne popísať svoje aktuálne emócie a pocity. Štipce so svojim menom, ktoré vedia už všetky deti identifikovať, si pripnú na príslušného smajlíka. A ak chcú, aj slovne vyjadria, prečo sa tak cítia. Každá jedna emócia je v našej triede akceptovaná ako aj to, či má dieťa o nej chuť rozprávať alebo nie.
Súčasné deti sú veľmi emočné, impulzívne, pocitové a zároveň inteligentné a komunikatívne. Viac bojujú o to byť samým sebou, nemajú taký rešpekt pred autoritou. Nedokážu však pomenovať, čo cítia a preto často vznikajú nedorozumenia v komunikácii s rovesníkmi i dospelými.
Nedostatočné komunikačné schopnosti deti nahrádzajú typickými detskými prejavmi. Vzdorujú, odvrávajú, nereagujú. Z tohto všetkého nám vyplýva, že je dôležité naučiť ich vyjadrovať a pomenovať svoje pocity a mať vedomosti o tom, ako emócie fungujú. Uľaví sa im, naučia sa v sebe vyznať. Vyjadrovaním a pomenovaním pocitov sa rozvíja ich emočná inteligencia a uľahčuje komunikácia.
Snažíme sa, aby sa deti emócií nebáli. Netvrdíme im, že hnevať sa nie je správne, že chlapi neplačú, že sa nemáme čoho báť. Deti tieto emócie cítia, a ak im dospelý tvrdí, že nie je správne ich cítiť, ostávajú zmätené, pocitov sa naučia báť. Našou snahou je pomôcť deťom sa vo svojich pocitoch vyznať a vedieť spracovávať aktuálne emócie tak, aby z nich vyrástla celistvá a vyrovnaná osobnosť.
Brigáda na školskom dvore
Do galérie Brigáda na školskom dvore boli pridané fotografie.
Na sobotu 27.4. nebola sprvu predpoveď počasia veľmi priaznivá. Hlásili dážď a prudké ochladenie.. Ale nakoniec slniečko vyšlo a na našom dvore sa nás veru hojne zišlo....
Maľovalo sa, brúsilo, tmelilo, vŕtalo aj zametalo. Každá šikovná ruka si prácu našla. Náš školský dvor už potreboval trochu poupratovať. A pretože sme pracovali naozaj usilovne, poobede ostal za nami obrovský kus práce.
Veľmi pekne ďakujem nasledovným rodinám, ktoré sa na brigáde zúčastnili:
rodina Zajíčková, Vrábelová, Mihóková, Veselá, Tedlová, Norisová, Šabíková, Havlíková (hneď dva krát - od Lukáška aj Sárky), Orthová, Jurkáčková, Hudecová, Valentová, Jagelková, Mareková a Šatanová.
Myslíme, že touto brigádou sa nám podarilo podporiť komunitný charakter našej materskej školy a potešiť sa z toho, aký obrovský kus práce dokáže vykonať skupina šikovných a odhodlaných rodičov s deťmi v spolupráci s pani učiteľkami a upratovačkami.
Ďakujeme všetkým a tešíme sa na stretnutie na ďalšej brigáde.
Folklórna jar Juraja Jánošíka
Do galérie Folklórna jar Juraja Jánošíka boli pridané fotografie.
Deti zo 7. triedy na tanečnej súťaži
9.4.2019 sa deti 7. triedy zúčastnili na okresnom kole podujatia Folklórna jar Juraja Jánošíka v Stupave v kategórii materské školy. V pásme sa deti predstavili ľudovým tancom na záhorácke pesničky. Sledovali predstavenie účinkujúcich aj v ostatných kategóriách. Za výborné vystúpenie dostali ocenenie aj drobnú pozornosť. Poďakovanie a pochvala patrí deťom: Bódi Jakub, Emrichová Timea, Jagelka Max, Janečka Samuel, Kožuchová Emily, Králik Peter, Lazicius Pavol, Štajerová Natália, Truchlá Diana, Wascheková Gréta.
Tretiakov dopravná výchova baví
Do galérie Tretiakov dopravná výchova baví boli pridané fotografie.
Mám básničku na jazýčku
Do galérie Mám básničku na jazýčku boli pridané fotografie.
Vo štvrtok 21.3. nás na celookresnej akcii s názvom Mám básničku na jazýčku úspešne reprezentovala Grétka zo siedmej triedy.
Vítanie jari
Do galérie Vítanie jari boli pridané fotografie.
Prvý jarný deň je dňom rovnodennosti, čo znamená, že všetci na Zemi budú mať rovnako dlhý deň ako noc. Tento rok to bolo 20.3.
Príchod najkrajšieho ročného obdobia sme oslávili pásmom ľudových básní a piesní v podaní detí 3., 5. a 6. triedy a vyhodením Moreny, slamenej figuríny odetej do ženských šiat. Morena symbolizuje zimu, ktorej odchod má otvoriť cestu pre nástup jari a po nej leta.
Bublinová show
Do galérie Bublinová show boli pridané fotografie.